Озормиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Озормиште
Озормиште is located in Македонија
Озормиште
Местоположба на Озормиште во Македонија
Озормиште на интерактивна карта

Координати 42°0′50″N 21°4′14″E / 42.01389° СГШ; 21.07056° ИГД / 42.01389; 21.07056Координати: 42°0′50″N 21°4′14″E / 42.01389° СГШ; 21.07056° ИГД / 42.01389; 21.07056
Општина Coat of arms of Želino Municipality.svg Желино
Население 818 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28053, 28553
Надм. вис. 392 м. м
Озормиште на општинската карта
Озормиште во Општина Желино.svg

Атарот на Озормиште во рамките на општината
Commons-logo.svg Озормиште на Ризницата

Озормиште — село во Општина Желино, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Долни Полог, на бреговите на реката Вардар. Селото е во непосредна близина на селото Палатица.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало население од 84 христијани (Македонци) и 30 муслимани (Албанци).[2] Според податоците на бугарскиот публицист Димитар Мишев, селото во 1905 година имало 64 жители христијани (Македонци).[3]

Рускиот публицист Афанасиј Селишчев во 1929 година забележал дека селото било дел од Општина Шемшово и имало 9 куќи со 90 жители Македонци.[4]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото е рамничарско и главна стопанска гранка е земјоделството.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948116—    
1953137+18.1%
1961206+50.4%
1971314+52.4%
1981459+46.2%
ГодинаНас.±%
19912−99.6%
1994970+48400.0%
20021.219+25.7%
2021818−32.9%

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.219 жители, од кои 1.208 Албанци и 11 останати.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 818 жители, од кои 2 Македонци, 806 Албанци и 10 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 114 64 116 137 206 314 459 2 970 1.219 818
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2089 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 612 гласачи.[12]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
 3. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 122-123.
 4. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]