Палатица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палатица
Палатица во рамките на Македонија
Палатица
Местоположба на Палатица во Македонија
Палатица на интерактивна карта

Координати 42°2′20″N 21°3′24″E / 42.03889° СГШ; 21.05667° ИГД / 42.03889; 21.05667Координати: 42°2′20″N 21°3′24″E / 42.03889° СГШ; 21.05667° ИГД / 42.03889; 21.05667
Општина Coat of arms of Želino Municipality.svg Желино
Население 1.432 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28056, 28556
Надм. вис. 418 м
Палатица на општинската карта
Палатица во Општина Желино.svg

Атарот на Палатица во рамките на општината
Commons-logo.svg Палатица на Ризницата

Палатица — село во Општина Желино, во околината на градот Тетово.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Долни Полог. Во близина на селото Палатица се наоѓаат селата Сараќино, Озормиште и Требош, со кое е скоро споено. Палатица е рамничарско село и е во близина на градот Тетово.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Тетовската каза на Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948189—    
1953274+45.0%
1961410+49.6%
1971750+82.9%
19811.703+127.1%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
19941.926—    
20022.516+30.6%
20211.432−43.1%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Палатица живееле 16 жители, сите Македонци.[2]

Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година Палатица — село во Шемшовска општина во Долнополошкиот срез и имало Албанци и Македонци.[3]

Според пописот од 2002 година селото има 2.516 жители, од кои 6 Македонци, 2.501 Албанец, 1 Турчин и 8 останати.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 1.432 жители, од кои 1.351 Албанец и 81 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 16 189 274 410 750 1.703 0 1.926 2.516 1.432
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 2090, 2090/1, 2091 и 2091/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 2.772 гласачи.[11]

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
 3. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.
 4. „Министерство за локална самоуправа. База на општински урбанистички планови“. Архивирано од изворникот на 2008-09-15. Посетено на 2011-01-04.
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. „Желино -Ќенан Алиу“. Утрински Весник. Посетено на 2011-01-04.
 13. „Шеваљ Етеми, "командант Ваљони": Ја напуштам Мала Речица, заминувам за Палатица“. Утрински Весник. Посетено на 2011-01-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]