Мерово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мерово
Мерово is located in Македонија
Мерово
Местоположба на Мерово во Македонија
Мерово на интерактивна карта

Координати 41°56′13″N 21°10′30″E / 41.93694° СГШ; 21.17500° ИГД / 41.93694; 21.17500Координати: 41°56′13″N 21°10′30″E / 41.93694° СГШ; 21.17500° ИГД / 41.93694; 21.17500
Општина Coat of arms of Želino Municipality.svg Желино
Население 901 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28045
Надм. вис. 747 м
Мерово на општинската карта
Мерово во Општина Желино.svg

Атарот на Мерово во рамките на општината
Commons-logo.svg Мерово на Ризницата

Мерово — село во Општина Желино, во околината на градот Тетово. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 901 жител.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Долни Полог. Мерово лежи на горното течение на Суводолица, на северните падини на Сува Гора.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало население од 165 муслимани (Албанци).[1] Рускиот публицист Афанасиј Селишчев во 1929 година забележал дека селото било дел од Општина Групчин и имало 70 куќи со 376 жители Албанци.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 901 жител. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 1
Турци 0
Роми 0
Албанци 882
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 18

Родови[уреди | уреди извор]

Мерово е албанско село.

Според истражувањата од 1949 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Џафе (9 к.) по потекло од северна Албанија. Овде живеат од првата половина на XIX век; Лике (7 к.) и они се доселени од северна Албанија; Маршин (10 к.) и Бочан (6 к.) потекнуваат од ист предок. Доселени се од северна Албанија после првите два рода. Имаат роднини во селото Копаница (Маршеје); Калие (10 к.) потекнуваат од фисот Бериша во Љума во северна Албанија. Овде се доселени од средината на XIX век. Имаат роднини во Чајлане (Ибишалар, Маналар и Исафлар); Доче (14 к.) познати и како Ќосе. Доселени се од северна Албанија. Овде се населиле преку Полог; Караџе (10 к.) доселени се од местото Биче во Љума, северна Албанија. Од старото место некои од нивниот род се населиле во Бојане (Карач или Лески) и во Буковиќ.[4]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2102 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 893 гласачи.[6]

Личности[уреди | уреди извор]

  • Риза Идризи (р. 11 август 1928) - учесник во НОАВМ во 1944 и член на КПМ од 1946 година

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
  2. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Трифуноски, Јован (1949). Скопски Дервен. САНУ.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]