Горна Лешница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Лешница
Горна Лешница is located in Македонија
Горна Лешница
Местоположба на Горна Лешница во Македонија
Горна Лешница на интерактивна карта

Координати 41°55′41″N 21°3′47″E / 41.92806° СГШ; 21.06306° ИГД / 41.92806; 21.06306Координати: 41°55′41″N 21°3′47″E / 41.92806° СГШ; 21.06306° ИГД / 41.92806; 21.06306
Општина Coat of arms of Želino Municipality.svg Желино
Население 114 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28016
Надм. вис. 714 м
Горна Лешница на општинската карта
Горна Лешница во Општина Желино.svg

Атарот на Горна Лешница во рамките на општината
Commons-logo.svg Горна Лешница на Ризницата

Горна Лешница — село во Општина Желино, во околината на градот Тетово. Според пописот од 2002 година, во селото имало 189 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Горна Лешница се наоѓа во Долни Полог. Селото лежи на западните падини на Сува Гора. Во близина на селото се Долна Лешница, Ларце и Добарце.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало население од 190 муслимани (Албанци).[2] Рускиот публицист Афанасиј Селишчев во 1929 година забележал дека селото било дел од Општина Желино и имало 36 куќи со 226 жители Албанци.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948355—    
1953384+8.2%
1961390+1.6%
1971407+4.4%
1981271−33.4%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994242—    
2002189−21.9%
2021104−45.0%

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 189 жители, од кои 1 Македонец и 188 Албанци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 114 жители, од кои 104 Албанци и 10 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 190 355 384 390 407 271 0 242 189 104
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2111 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 205 гласачи.[11]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
 3. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]