Стримница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стримница
Стримница.jpg

Глетка на Стримница од север

Стримница is located in Македонија
Стримница
Местоположба на Стримница во Македонија
Стримница на интерактивна карта

Координати 41°58′3″N 21°2′4″E / 41.96750° СГШ; 21.03444° ИГД / 41.96750; 21.03444Координати: 41°58′3″N 21°2′4″E / 41.96750° СГШ; 21.03444° ИГД / 41.96750; 21.03444
Општина Coat of arms of Želino Municipality.svg Желино
Население 2.422 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28079, 28579
Надм. вис. 621 м. м
Стримница на општинската карта
Стримница во Општина Желино.svg

Атарот на Стримница во рамките на општината
Commons-logo.svg Стримница на Ризницата

Стримница — село во Општина Желино, во околината на градот Тетово. Спроед пописот од 2002 година, селото имало население од 2.422 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е во областа Долни Полог. Селото лежи на бреговите на реката Вардар, во подножјето на планината Сува Гора. Во близина Стримница е селото Фалише.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало население од 245 муслимани (Албанци).[1] Рускиот публицист Афанасиј Селишчев во 1929 година забележал дека селото било дел од Општина Желино и имало 65 куќи со 404 жители Албанци.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.422 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 2
Турци 0
Роми 0
Албанци 2 404
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 16

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачките места бр. 2109, 2109/1, 2110 и 2110/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 2.567 гласачи.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
  2. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 24.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]