Стајковце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стајковце
Стајковце во рамките на Македонија
Стајковце
Местоположба на Стајковце во Македонија
Стајковце на интерактивна карта

Карта

Координати 42°00′56″N 21°02′52″E / 42.01556° СГШ; 21.04778° ИГД / 42.01556; 21.04778Координати: 42°00′56″N 21°02′52″E / 42.01556° СГШ; 21.04778° ИГД / 42.01556; 21.04778
Регион Logo of Polog Region.svg Полошки
Општина Coat of arms of Želino Municipality.svg Желино
Област Долни Полог
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 416 м

Стајковце — историско село на територијата на Општина Желино. Местото се наоѓа во источниот крај на атарот на с. Требош, во месноста денес наречена Стојковци[2].

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во областа Долни Полог, североисточно од Требош и југозападно од Жилче. Во минатото недалеку од селото течела Поројска Река, која пресушува во дел од годината.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Преданието на селото од околните мештани му било пренесено на истражувачот Јован Трифуноски во 1947 г. Познато е дека Стајковце постои уште од средниот век.[3] Се споменува во турските документи од крајот на XV и од XVI век, како даночен обврзник за повремена работа на една воденица, што се совпаѓа со претпоставката за близината на Поројска Река.

Во османлиските документи од 1452/53 г. Стајковце е заведено како место со 8 семејства и 1 неженет. Исто толку имало и во пописот на Иса-бег Исаковиќ од 1455 г. Според дефтерот за 1467/68 г. селото имало 12 семејства, кои во 1568/69 г. се намалиле на 6 семејства.[3]

Се претпоставува дека Стајковце е раселено некаде на почетокот или во текот на XIX век.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Стојковци — GeoNames
  3. 3,0 3,1 3,2 Петрушевски, Илија (2009). Исчезнати селски населби и села со променети имиња во Полог. Тетово: Здружение „Лешок“. стр. 48-49. ISBN 978-9989-2507-3-6.