Раотинце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раотинце
Раотинце is located in Македонија
Раотинце
Местоположба на Раотинце во Македонија
Координати 42°3′40″N 21°8′36″E / 42.06111° СГШ; 21.14333° ИГД / 42.06111; 21.14333Координати: 42°3′40″N 21°8′36″E / 42.06111° СГШ; 21.14333° ИГД / 42.06111; 21.14333
Општина Јегуновце
Население 565 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28065
Надм. вис. 467 м
Раотинце на општинската карта
Раотинце во Општина Јегуновце.svg

Атарот на Раотинце во рамките на општината
Commons-logo.svg Раотинце на Ризницата
Групна слика на Раотинчани сред село во 1935 година

Раотинце или Ротинце — село во Општина Јегуновце, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Раотинце се наоѓа во Полошката Котлина во подножјето на планината Жеден на надморска височина од 390 метри. Низ селото поминува реката Вардар со должина на коритото од 3 километри. Од градот Тетово населбата е оддалечена 22 километри во североисточен правец.

Историја[уреди | уреди извор]

Раотинце е старо село. Во историските записи за првпат се споменува во 1461/1462 година од страна на Мухамед-бег кој пријавил во Тетово дека поседува ливада, која се наоѓала во "Рахотинце" која од едната страна граничела со реката Вардар а од другата страна со патот кој води до селото Подбреѓе, Ливадата била голема 70 "плугови"[1]

Втор пишан акт за Раотинце датира од 1470 година, кога извесен Кјебира Мухамед купува нива од "Иван Ротински" споменувајќи пат кој води од Раотинце до Удварце (денешно Дворце).

Некогаш постоел и чифлик во Раотинце но нема записи кој бил сопственик и кога се распаднал.

Селото е населено со чисто македонско население, во 1900 година селото имало 55 христијански домови. Селска слава е "Свети Илија - Илинден" и се празнува на 2 август.

Прво семејство која се населила на територијата на денешно Раотинце е Матичееј, имаат 8 куќи а куќна слава им е Петковден, старите кажуваат дека семејството името го добило по тоа што биле први населени (матица на селото или најстари). Доселеници се Станчески кои пристигнале во селото 1755 година од селата близу Карпалак, истите имаат 6 куќи но повеќето од нив се иселени во странство, 3 семејства во Романија, 1 во Белград, Тетово 5, САД 4, Данска 2. Петковден, Ѓурѓевден и Илинден им се куќни слави. Останати доселеници се: Радичоој, Терзиини, Младеноој и последни од доселениците се Чакоој. Живеат на крајот од селото во сокак кој е наречен по семејното име „Чакој Маало“.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Раотинце живееле 360 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Раотинце имало 464 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година Раотинце е центар на општина од четири села и има 82 куќи со 625 жители.[4]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 565 жители. Следува табела на националната структура на населението:[5]

Националност Вкупно
Македонци 559
Турци 0
Роми 0
Албанци 4
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 0
останати 1

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[6]

Година 1900 1905 1929 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 360[2] 464[3] 625[4] 887 984 1.008 936 866 740 648 565

Родови[уреди | уреди извор]

Раотинце е македонско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото се:

Родови во селото се:

 • Староседелци: Матичеи (8 к.), имаат иселеници во Белград (едно семејство); Стари Попои (3 к.) од овој род потекнувале селските свештеници; Радичои или Брзакои (20 к.), имаат иселеници во Теарце, Скопје (две семејства) и во Белград (едно семејство); Коачои (5 к.), порано биле еден род со Радичои; Зорбои или Куцарои (7 к.) имаат иселеници во Романија (едно семејство), Русија (едно семејство) и во Америка (едно семејство); Дарговци (6 к.), имаат иселеници во Романија (едно семејство); Терзини (10 к.) имаат иселеници во Тетово (едно семејство).
 • Доселеници: Станчески (16 к.) доселени се од сега албанското село Чифлик. Имаат иселеници во Тетово (пет семејство), Белград (едно семејство) и во Романија; Лишчани или Младенои (24 к.) доселени се од сега албанското село Лисец на Шар Планина, го знаат следното родословие: Јоше (жив на 53 г. во 1947 година) Василко-Ристо-Петре-Младен, основачот на родот. Имаат иселеници во Подбреѓе, Тетово (шест семејства. Богоја, Здраве, Цветан, и др.) и во Скопје (три семејство); Дошлакои или Чакои (14 к.) доселени се од селото Ларце, сега албанско село, го знаат следното родословие: Магдин (жив на 60 г. во 1947 година) Џемо-Стојче-Милош-Нако, основачот на родот кој се доселил. Имаат иселеници во Тетово (две семејства) и во Скопје (едно семејство); Паункои (3 к.) доселени се од некое сега албанско село на Шар Планина, го знаат следното родословие: Стево (жив на 60 г. во 1947 година) Крсто-Јован-Паунко, кој се доселил; Мандрилои (3 к.) потекнуваат од домазет кој се доселил од селото Копаница, во Копаница биле староседелци. Имаат иселеници во Софија (едно семејство), Силистрa (едно семејство) и во Вршац (едно семејство).[7]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2120 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна зедница.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 510 гласачи.[9]

Економски развој[уреди | уреди извор]

Во селото постојат неколку фирми меѓу кои најпозната е фиримата за производство на минерална вода "Ротико - Менада". Жителите на Раотинце се занимаваа претежно со одгледување на добиток и производство на млеко, најодгледувани земјоделки култури се: грав, пченка, пченица, компир, пипер, домати и други

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Во Раотинце исто така постои основно училиште "Александар Здравковски" до 4-то одделение и истото брои околу 120 ученика(од 1-во до 4-то одд.)

Постои и месна заедница која се состои од членови на советот како и претседател.

Во минатото(1950-1980) имало централно основно училиште(за селото како околните села: Јанчиште, Јегуновце, Копанце, Подбреѓе и Туденце) во кое настава посетувале ученици од околните села, но со тек на времето зградата попуштила и училиштето денес е вон употреба.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Село Раотинце е најбогато село во општина Јегуновце по бројот на цркви, вкупно 4. Од кои за главна црква а воедно и најголема според објектот е Св.Илија - се наоѓа на 50 метри поголема надморска висина од онаа што е на селото. Исто така селските гробишта се наоѓаат во дворот на црквата. Останати цркви се: Св. Недела, Св.Петка и Рамниште. Во 2006 година црквата Св.Петка се реновираше со средства обезбедени од Мирослав Евковски - човек кој е роден во Раотинце а живее во Сооединетите Американски Држави. Оваа црква се наоѓа во полето - Праица, а изградена е на земја во сопственост на Мирослав Евковски, во црквата исто така постои и извор на природна минерална вода, од која жителите на Раотинце ја гасат жетта кога работаат на полето. Од 2006 година па наваму се гради нов објект наменет за црквата Св.Недела кој е изграден веднаш до старата. Црквата е изградена, осветена а во тек е фрескописот кој до 2012 треба да биде комплетиран. До црквата се наоѓа извор на природно минерална вода.

Цркви[10]
Археолошки наоѓалишта
 • Арбино, населба од доцноантичкото време. Западно од селото, покрај поранешното корито на реката Бистрица, при обработувањето на земјата биле откриени темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Постојат повеќе традиционални настани препознатлив за Раотинце.

Празникот Илинден е најголемиот настан, на тој ден селото е полно со гости од надвор. Исто така на тој ден се одржува и гитаријада единствена во полог. НА овој ден се игра финалето на фудбалскиот турнир кој се одржува секоја година од 2003 па наваму, започнува од 15 јули а завршува на 2 август. На турнирот земаат учество екипи од цела тетовска околина, турнирот секоја година брои по 30 екипи учеснички, натпреварите се одржуваат во систем по групи а потоа во нокаут фаза сè до финалето. Од 2008 година турнирот се преименува од "Илинеден" во "Бобан Спасовски - Чкобан" во чест на трагично загинатото 16 годишно момче, довчерашен учесник на овој турнир. Учеството е бесплатно а првите три екипи добиваат од организаторот(Младина - Раотинце) пехари и медали, како и благодарници за учество.

Традицијата на христијанскиот народ за фрлање на крстот(Водици) не го одминува Раотинце, старите кажуваат дека овој чин се повторува секоја година уште од турско, во тоа време се фрлал железен крст при што еднаш им се изгубил во реката, па морале да го пребаруваат цело корито. Денеска тој крст се наоѓа во црквата Свети Илија и е заменет со дрвен крст. Дури и низ ерата на комунизмот во поранешна Југославија оваа традиција е негувана и непрекината и покрај сите притисоци од тогашната власт, фрлањето на крстот било тајно, сè до 1980/1981 година кога се започнува да се слави Водици со селска гозба народни танци и ора. Денес Водици е еден од најпосетуваните празници во Раотинце.

Третиот голем настан во Раотинце е поврзан со празникот "Светење на Масло". Во минатото според кажувањата на постарите лица а и записи, во Раотинце владеело чума која однела премногу млади животи. Барајќи спас од болеста жителите на Раотинце се обврзале пред бога, еднаш годишно црквата да организира светење на масло како и голема братска - сестринска трпеза на која ќе биде нагостен секој што ќе дојде. Ден денес овој празник сѐ уште се негува во Раотинце, секој што ќе дојде е добредојден.

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Цитирано по:Селищев, Афанасий. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.108 и 112.
 2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1902, стр. 211.
 3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp.122.
 4. 4,0 4,1 Селищев, Афанасий. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. – София, 1929, стр.23
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 7. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]