ПУ „Александар Здравковски“ - Раотинце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Здравковски

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Јегуновце
Наречено по: Александар Здравковски
Нас. место: Раотинце
Адреса: с. Раотинце
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации
Е-пошта zdravkovskialeksandar@yahoo.com
Телефон 044 397 729
Факс 044 397 729

Основно училиште „Александар Здравковски“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Александар Здравковски - Раотинце; скратено: ПООУ „Александар Здравковски“) — подрачно основно училиште во селото Раотинце.[1]

Името на училиштето е во чест на Александар Здравковски.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на работ од селото Раотинце.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основни училишта“. Општина Јегуновце. Архивирано од изворникот на 2022-02-09. Посетено на 2022-02-09.

Координати: 42°3′18″N 21°8′46″E / 42.05500° СГШ; 21.14611° ИГД / 42.05500; 21.14611