Прејди на содржината

Црква „Св. Недела“ - Раотинце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Недела
македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Сиричинско-раотинска
Местоположба
Место Раотинце
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 2007
Архитектонски опис

Света Недела е селска црква во тетовското село Раотинце.[1] Патронатот на црквата се прославува на денот на светицата, односно на 4 недела пред Велигден. Црквата е возобновена на темели од стара црква во 2007 година. Покрај црквата постои и чешма за чија вода верниците сметаат дека е лековита.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Димовски, Зоран (25 март 2012). „Црковен народен собир се одржа и во православниот храм кој исто така го носи името на Света Недела во село Раотинце“. КИСС. Посетено на 2013-05-02.

Поврзано[уреди | уреди извор]