Црква „Св. Богородица“ - Беловиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Светa Богородица
Belovište crkva cropp.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба

Место Беловиште
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба почеток на 20 век
Архитектонски опис

Света Богородица е главната селска црква во тетовското село Беловиште.[1] Изградена е во почетокот на XX век на местото каде дотогаш постоела мала истоимена црквичка. Оваа црква има најубав живопис од сите цркви во Долни Полог. Зографи биле Гавро и Страте од Мијачки Осој. Патронот се слави на денот на раѓањето на Богородица - Мала Богородица.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Тетовско архијерејско намесништво. Посетено на 2013-03-20.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]