Црква „Св. Богородица“ - Беловиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Светa Богородица
Belovište crkva cropp.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба

Место Беловиште
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба почеток на 20 век
Архитектонски опис

Света Богородица е главната селска црква во тетовското село Беловиште.[1] Изградена е во почетокот на XX век на местото каде дотогаш постоела мала истоимена црквичка. Оваа црква има најубав живопис од сите цркви во Долни Полог. Зографи биле Гавро и Страте од Мијачки Осој. Патронот се слави на денот на раѓањето на Богородица - Мала Богородица.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Тетовско архијерејско намесништво. Посетено на 2013-03-20.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]