Црква „Св. Јован Крстител“ - Беловиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Belovište 6.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба

Место Беловиште
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Јован Крстител
Изградба 2005
Ктитор Јован Богоевски
Архитектонски опис

Свети Јован Крстител е селска црква во тетовското село Беловиште.[1] Се наоѓа во живописен предел во месноста Петочко Водиче, во непосредна близина на Беловишките водопади. До црквата води асфалтиран пат, а во непосредна близина постојат неколку ресторани, како и јавни базени. Најзаслужен за оваа црква бил беловиштанецот Јован Богоевски , инаку иселеник од Белгија.[2] Црквата била изградена во 2005 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Ефтоски, Гојко (4 август 2011). „Петочко Водиче - место за душевен одмор“. Утрински Весник. Посетено на 2012-09-15.

Поврзано[уреди | уреди извор]