Црква „Св. Ѓорѓи“ - Шемшево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Шемшево.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба

Координати 42°2′23″N 21°4′42″E / 42.03972° СГШ; 21.07833° ИГД / 42.03972; 21.07833Координати: 42°2′23″N 21°4′42″E / 42.03972° СГШ; 21.07833° ИГД / 42.03972; 21.07833
Место Шемшево
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1913
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во селото Шемшево, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во самото село, веднаш до селската џамија. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото Шемшево.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1913 година на место каде некогаш постоела стара црквичка.[2]

Во 2008 година црквата била мета на кражба.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. стр. 446.
  3. „ШЕМШОВО, ТЕТОВСКО Ограбена црква“. Вечер. Посетено на 2010-09-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]