Црква „Св. Ѓорѓи“ - Старо Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба

Карта

Место Старо Село
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи е селска црква во тетовското село Старо Село. Патронатот на црквата се прославува на Ѓурѓовден (6 мај)[1]. Сегашната црква е изградена во 2007 година врз постарата црква која била осветена на 20 септември 1914 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Тетовско Архиерејско намесништво. Посетено на 2011-11-23.

Поврзано[уреди | уреди извор]