Црква „Вознесение Христово“ - Рогачево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоимената црквичка во селото видете тука
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Sv. Spas in Rogachevo.JPG

Поглед кон стариот и новиот објект

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба

Координати 42°9′24.62″N 21°9′24.02″E / 42.1568389° СГШ; 21.1566722° ИГД / 42.1568389; 21.1566722Координати: 42°9′24.62″N 21°9′24.02″E / 42.1568389° СГШ; 21.1566722° ИГД / 42.1568389; 21.1566722
Место Рогачево
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис

Вознесението Христово попозната како „Св. Спас“ претставува главната селска црква во тетовското село Рогачево.[1] Се наоѓа сред село.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Скују[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]