Црква „Св. Архангел Михаил“ - Јегуновце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ - Јегуновце.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Сиричинско-раотинска
Местоположба

Координати 42°4′20.96″N 21°7′22″E / 42.0724889° СГШ; 21.12278° ИГД / 42.0724889; 21.12278Координати: 42°4′20.96″N 21°7′22″E / 42.0724889° СГШ; 21.12278° ИГД / 42.0724889; 21.12278
Место Јегуновце
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во селото Јегуновце, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на самите селски гробишта, во средишниот дел на селото Јегуновце.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. стр. 462–464.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]