Црква „Св. Спас“ - Рогачево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоимената црква во селото видете тука
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Свети Спас

Sv. Spas od Rogačevo dolna 02.JPG

Поглед црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба
Координати 42°9′28.02″N 21°9′41.75″E / 42.1577833° СГШ; 21.1615972° ИГД / 42.1577833; 21.1615972Координати: 42°9′28.02″N 21°9′41.75″E / 42.1577833° СГШ; 21.1615972° ИГД / 42.1577833; 21.1615972
Населено место Рогачево
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесението Христово попозната како „Св. Спас“ претставува мала црква во тетовското село Рогачево.[1] Се наоѓа на самиот влез од селото од десната страна на патот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]