Прејди на содржината

Црква „Св. Теодор Тирон“ - Јанчиште

Координати: 42°3′4″N 21°6′52″E / 42.05111° СГШ; 21.11444° ИГД / 42.05111; 21.11444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Теодор Тирон

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Сиричинско-раотинска
Местоположба

Карта

Координати 42°3′4″N 21°6′52″E / 42.05111° СГШ; 21.11444° ИГД / 42.05111; 21.11444
Место Јанчиште
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Теодор Тирон
Изградба 1967
Архитектонски опис

Свети Теодор Тирон — главна селска црква во селото Јанчиште, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на излезот од селото во насока на селото Прељубиште. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во јужниот дел на селото Јанчиште.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во 1947 година, според истражувањето на Јован Трифуноски, црквата е забележана и има запишано дека била многу стара.[2]

Денешната црквата била изградена во 1967 година. Главниот патронат на црквата се прославува на Тодорова Сабота, односно на првата сабота на Велигденскиот пост.[3]

Архитектура

[уреди | уреди извор]

Иконостас

[уреди | уреди извор]

Во црквата има икона „Богородица со Христос“ од 1898 година, дело на Јаков Радев Мажоски, една година по нејзината изградба.[4]

Помошни објекти

[уреди | уреди извор]

Во црковниот двор се наоѓа трпезарија, чиј камен-темелник бил поставен во 2002 година, а била осветена на 22 септември 2007 од страна на Митрополитот Полошки-кумановски и неколку локални свештеници.[5]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. стр. 455.
  3. „П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Тетовско Архиерејско намесништво. Посетено на 2011-10-09.
  4. „LAZAROPOLE MACEDONIA: ЛАЗОРОСКИ ЗОГРАФСКИ ТАЈФИ - БРАЌАТА ЈАКОВ И ЈОСИФ МАЖОСКИ“. LAZAROPOLE MACEDONIA. Посетено на 2022-02-19.
  5. „Осветување на трпезарија при црквата на св. Теодор во с. Јанчиште (тетовско)“. 22 септември 2007. Посетено на 2011-10-09.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]