Прејди на содржината

Сиричинско-раотинска парохија

Координати: 42°0′55″N 21°5′45″E / 42.01528° СГШ; 21.09583° ИГД / 42.01528; 21.09583
Од Википедија — слободната енциклопедија

Сиричинско-раотинска парохија — македонска православна парохија, дел од Тетовското архијерејско намесништво на Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата има седиште во црквата „Св. Петка“ во селото Сиричино и ги опфаќа селата Сиричино, Туденце, Копанце, Раотинце, Јанчиште, Подбреѓе и Јегуновце.[1].

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Петка“
(парохиска црква)
Сиричино 1567
Црква „Св. Петка“ Туденце
Црква „Св. Ѓорѓи“ Туденце 2012 (возобновена)
Црква „Св. Никола“ Копанце
Црква „Св. Илија“ Раотинце XV век
Црква „Св. Недела“ Раотинце 2007
Црква „Св. Петка“ Раотинце
Црква „Св. Теодор Тирон“ Јанчиште 1967
Црква „Св. Архангел Михаил“ Подбреге 2007
Црква „Св. Архангел Михаил“ Јегуновце
Црква „Св. Ѓорѓи“ Јегуновце 2004

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-25.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

42°0′55″N 21°5′45″E / 42.01528° СГШ; 21.09583° ИГД / 42.01528; 21.09583