Сиричинско-раотинска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сиричинско-раотинска парохија — македонска православна парохија, дел од Тетовското архијерејско намесништво на Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата има седиште во црквата „Св. Петка“ во селото Сиричино и ги опфаќа селата Сиричино, Туденце, Копанце, Раотинце, Јанчиште, Подбреѓе и Јегуновце.[1].

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Петка“
(парохиска црква)
Сиричино 1567
Црква „Св. Петка“ Туденце Св. Петка - Туденце (4).jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Туденце 2012 (возобновена) Св. Ѓорѓи - Туденце (6).jpg
Црква „Св. Никола“ Копанце Црква „Св. Никола“ - Копанце 9.jpg
Црква „Св. Илија“ Раотинце XV век Црква „Св. Илија“ - Раотинце 4.jpg
Црква „Св. Недела“ Раотинце 2007
Црква „Св. Петка“ Раотинце Црква „Св. Петка“ - Раотинце.jpg
Црква „Св. Теодор Тирон“ Јанчиште 1967 Црква „Св. Теодор Тирон“ - Јанчиште 4.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Подбреге 2007 Sv. Arhangel Mihail - Podbrege 04.JPG
Црква „Св. Архангел Михаил“ Јегуновце Црква „Св. Архангел Михаил“ - Јегуновце.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Јегуновце 2004

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-25.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°0′55″N 21°5′45″E / 42.01528° СГШ; 21.09583° ИГД / 42.01528; 21.09583