Прејди на содржината

Црква „Св. Петка“ - Раотинце

Координати: 42°3′51″N 21°8′32″E / 42.06417° СГШ; 21.14222° ИГД / 42.06417; 21.14222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Сиричинско-раотинска
Местоположба

Карта

Координати 42°3′51″N 21°8′32″E / 42.06417° СГШ; 21.14222° ИГД / 42.06417; 21.14222
Место Раотинце
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Архитектонски опис

Света Петка — помала селска црква во селото Раотинце, Македонија.

Црквата е сместена на северниот раб од селото, а околу црквата се наоѓаат гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на мало возвишение кон планината Жеден во месноста Праица. Во нејзиниот двор има извор на природна минерална вода.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е постара црква.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]