Црква „Св. Петка и Св. Недела“ - Рогачево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка и Света Недела
Ss. Petka and Nedela Church in Rogačevo (11).JPG

Поглед црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба
Координати 42°9′35.97″N 21°9′33.11″E / 42.1599917° СГШ; 21.1591972° ИГД / 42.1599917; 21.1591972Координати: 42°9′35.97″N 21°9′33.11″E / 42.1599917° СГШ; 21.1591972° ИГД / 42.1599917; 21.1591972
Населено место Рогачево
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска и Света Недела
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка и Света Недела претставува мала црква во тетовското село Рогачево.[1] Се наоѓа на излезот од селото, десно од патот што води кон караулата Глобичица на самот тек на каскадната Калуѓерска Река. Црквата се наоѓа во уникатна околина со уредно среден амбиент. Поради својата заклонетост, таа била повеќе од 10 пати ограбувана.[2] Во внатрешниот дел се наоѓа извор на света вода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Ограбена црква во Рогачево

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]