Црква „Св. Петка“ - Вратница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Sv. Petka - Vratnica 02.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба
Населено место Вратница
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка е главната селска црква во тетовското село Вратница.[1] Градена е на темели од средновековна црква посветена на истоимената светица, чии темели и денес се видливи и преставуваат регистриран археолошки локалитет.[2] Сегашната црква е градена во 20тите години на 20 век. Црквата повеќе пати била цел на грабежи.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  3. Ефтоски, Гојко. „Ограбена црквата „Света Петка“ во Вратница“, Утрински Весник, 22 ноември (посет. 14 август 2012 г). (на македонски)

Поврзано[уреди | уреди извор]