Прејди на содржината

Црква „Св. Илија“ - Раотинце

Координати: 42°3′44″N 21°8′39″E / 42.06222° СГШ; 21.14417° ИГД / 42.06222; 21.14417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Сиричинско-раотинска
Местоположба

Карта

Координати 42°3′44″N 21°8′39″E / 42.06222° СГШ; 21.14417° ИГД / 42.06222; 21.14417
Место Раотинце
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба XV век
Архитектонски опис

Свети Илија — главна селска црква во селото Раотинце, Македонија.[1]

Црквата е сместена над селото, на падините на планината Жеден. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на самите селски гробишта, сместена над самото село Раотинце.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата потекнува од XV век.

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Живописот во црквата потекнува од XVI и XVII век. Во 2008 година црквата се дозографисала.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. стр. 459.
  3. „Осветување на новиот фрескоживопис и на новата црковна трпезарија во село Раотинце – Тетовско“. 15 јули 2008. Посетено на 2013-05-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]