Црква „Св. Петка“ - Беловиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква Света Петка во Беловиште 02.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба

Место Беловиште
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба 1997
Осветување 15 мај 1977
Ктитор Сашо Јаковчевски
Архитектонски опис

Света Петка е селска црква во тетовското село Беловиште.[1] Се наоѓа во живописен предел во месноста Петочко Водиче, во непосредна близина на Беловишките Водопади. До црквата води асфалтиран пат, а во непосредна близина постојат неколку ресторани, како и јавни базени. Црквата ја изградил иселеникот од САД, Сашо Јаковчевски во 1997 година. Низ црквата поминува вода за која се мета дека е лековита.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Ефтоски, Гојко (4 август 2011). „Петочко Водиче - место за душевен одмор“. Утрински Весник. Посетено на 2012-09-15.

Поврзано[уреди | уреди извор]