Црква „Св. Атанасиј“ - Ратае

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба
Населено место Ратае
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј Александриски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј претставува главната соборна црква во тетовското село Ратае. Патронот на црквата се прославува на Св. Атанасиј Зимски на 31 јануари, кој претставува и селска слава.[1]

На 25 април 2012 година во црквата била извршена кражба[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "П Р А З Н И Ц И кога се собира повеќе народ во црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво". Тетовско Архиерејско намесништво. Посетено на 2010-09-10.
  2. "Ограбени уште две цркви во тетовско". www.press24.mk. Посетено на 2012-04-26.