Црква „Св. Архангел Михаил“ - Вратница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Arhangel Mihail - Vratnica 09.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба
Населено место Вратница
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба 1998
Ктитор Сем. Крстевски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Архангел Михаил е селска црква во тетовското село Вратница.[1] Се наоѓа на селските гробишта во ист црковен двор со селската црква „Св. Петка“. Црквата била цел на грабежи.[2] Храмот сè уште не е живописан.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Продолжуваат кражбите во верските објекти во тетовско“. МИА. Посетено на 2012-08-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]