Црква „Св. Петка“ - Туденце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Туденце 4.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Сиричинско-раотинска
Местоположба

Координати 42°1′45″N 21°7′7″E / 42.02917° СГШ; 21.11861° ИГД / 42.02917; 21.11861Координати: 42°1′45″N 21°7′7″E / 42.02917° СГШ; 21.11861° ИГД / 42.02917; 21.11861
Место Туденце
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Изградба 1904
Осветување 10 август 1969
Живопис 1914
Архитектонски опис

Света Петка — главна селска црква во селото Туденце, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во самото село. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во повисокиот дел на селото Туденце, во непосредна близина на основното училиште.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците со кои се располага црквата е градена 1904 година, а живописана е во 1914 година. Црквата е изградена од населението во селото, кое според турските пописи броело 16 фамилии.

По стекнување на афтокефалност на Македонската православна црква, од страна на парохискиот свештеник Ецо Јовановски и во соработка со архиерејскиот намесник свештеник Дамјан Поповски, а со благослов на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Доситеј на 10 август 1969 година, во сослужение на голем број свештеници од тетовската околија и пошироко е осветена црквата.

Во јануари 2013 година црквата бил цел на грабеж.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Ефтоски, Гојко (13 јануари 2013). „Ограбени и оштетени цркви во Тетовско“. Утрински Весник. Посетено на 2013-04-09.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]