ПУ „Шемшево“ - Туденце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шемшево

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Јегуновце
Наречено по: Шемшево
Нас. место: Туденце
Адреса: с. Туденце
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации
Телефон 044 376 227
Факс 044 376 227

Основно училиште „Шемшево“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Шемшево - Туденце“; скратено: ПООУ „Шемшево“) — подрачно основно училиште во селото Туденце.[1]

Името на училиштето е според името на селото Шемшево.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во средишниот дел на селото Туденце, во близина на селската црква.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основни училишта“. Општина Јегуновце. Архивирано од изворникот на 2022-02-09. Посетено на 2022-02-15.

Координати: 42°1′47″N 21°7′7″E / 42.02972° СГШ; 21.11861° ИГД / 42.02972; 21.11861