Прејди на содржината

Црква „Св. Никола“ - Жилче

Координати: 42°1′46″N 21°3′34″E / 42.02944° СГШ; 21.05944° ИГД / 42.02944; 21.05944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба

Карта

Координати 42°1′46″N 21°3′34″E / 42.02944° СГШ; 21.05944° ИГД / 42.02944; 21.05944
Место Жилче
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1900
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во селото Жилче, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во самото село, во непосредна близина на основното училиште. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во јужниот дел на селото Жилче.

Историја

[уреди | уреди извор]

Според едни извори, црквата била подигната во 1913 година,[2] додека според истражувањето на Јован Трифуноски во 1946 година во селото до 1922 година постоела многу стара црква, која во 1922 година била срушена и на нејзино место била подигната нова и поголема црква. Старата црква била трипати живописана.[3]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Години наназад православните верници од Жилче но и околните населени места секој 22 мај се собираат во црквата посветена на Свети Никола Мирлекиски“. КИСС ТВ. 25 мај 2007. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2010-09-10.
  3. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. стр. 444.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]