Црква „Св. Архангел Михаил“ - Подбреге

Координати: 42°3′45″N 21°7′16″E / 42.06250° СГШ; 21.12111° ИГД / 42.06250; 21.12111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Архангел Михаил

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Сиричинско-раотинска
Местоположба

Карта

Координати 42°3′45″N 21°7′16″E / 42.06250° СГШ; 21.12111° ИГД / 42.06250; 21.12111
Место Подбреге
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба 1916 (старата)
2005 (новата)
Завршено 2007 (новата)
Осветување 7 октомври 2007 (новата)
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во селото Подбреге, Македонија.[1]

Во 2007 година била подигната целосно нова градба на црквата, за подоцна старата црква од 1916 година да биде целосно срушена.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на самите селски гробишта, во средишниот дел на селото Подбреге.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1916 година, а претходно на тоа место немало храм.[2]

Новата црква е осветена на 7 октомври 2007 година. Изградена е веднаш до старата црква.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Фотографии од 2021 г. кога постоела само новата црква
Фотографии од 2010 г. кога уште постоеле двете цркви

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. стр. 462–464.
  3. „Осветување на новоизградената црква на свети Архангел Михаил во село Подбреѓе“. 9 октомври 2007. Посетено на 2010-04-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]