Црква „Св. Спиридон“ - Старо Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Спиридон
македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба

Место Старо Село
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Спиридон
Архитектонски опис

Свети Спиридон е селска црква во тетовското село Старо Село. Таа е единствената црква во Тетовско посветена на Свети Спиридон, кој воедно е и заштитник на селото[1]. Црквата е сместена во месноста Дубје, каде се наоѓа истоимената римска и доцноантичка некропола.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Празникот посветен на Свети Спиридон Чудотворец го прославија жителите на Старо Село“. Кисс Тв. 25 декември 2008. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2010-11-05.
  2. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Поврзано[уреди | уреди извор]