Старо Село (Тетовско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Село
Старо Село is located in Македонија
Старо Село
Местоположба на Старо Село во Македонија
Координати 42°9′11″N 21°8′3″E / 42.15306° СГШ; 21.13417° ИГД / 42.15306; 21.13417Координати: 42°9′11″N 21°8′3″E / 42.15306° СГШ; 21.13417° ИГД / 42.15306; 21.13417
Општина Јегуновце
Население 217 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28077
Надм. вис. 738 м
Старо Село на општинската карта
Старо Село во Општина Јегуновце.svg

Атарот на Старо Село во рамките на општината

Старо Село — село во Општина Јегуновце, во областа Долни Полог, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во северниот дел на областа Долни Полог, оддалечено 25 километри северно од Тетово. Западно од селото се издига Шар Планина.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во османлиските даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Калканделе од 1626 - 1627 година и е забележано како село Истаросел со 54 домаќинства.[1]

во XIX век селото е дел од Тетовската каза во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Семејство од Старо Село во почетокот на XX век

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Старо Село живееле 215 жители, сите Македонци.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, во 1905 година во Старо Село имало 240 Македонци, патријаршисти.[3]

Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година Сиричино било село во Рогачевска општина и имало 33 куќи си 296 жители, сите Македонци.[4]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 217 жители. Следува табела на националната структура на населението[5]

Националност Вкупно
Македонци 212
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 5
Бошњаци 0
останати 0

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1929 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 215[2] 240[3] 296[4] 412 428 424 454 538 407 230 217

Родови[уреди | уреди извор]

Старо село е македонско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото се:

Родови во селото се:

 • Јањовци (20 к.), староседелци. Се делат на Богојевци, Кировци, Синадиновци и др. Имаат иселеници во Јегуновце, Жилче и во Бугарија (едно семејство).
 • Вељановци (20 к.), староседелци. Имаат иселеници во Беловиште и во Тетово (едно семејство, таму изумреле).
 • Бошкоќевци (7 к.), Староседелци. Имаат иселеници во Ратае (Исајлоски) и во Тетово, али таму изумреле.
 • Караџини (1 к.), староседелци.
 • Краговци (2 к.) доселени се од соседното сега албанско село Орашје. Во Орашје живееле двајца браќа Краго и уште еден на кого не се сеќаваат како се викал. Овој вториот брат во Орашје преминал на ислам, од него сега таму е родот Кулаш (18 к.). Краговци во Старо Село се сметаат за стари доселеници. Имаат иселеници во Јегуновце[6]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Цркви

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 2130 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 216 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Градиште, населба од неолитското време. Северно од селото, во правецот на селото Рогачево, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж и орудија од камен и кремен.
 • Дубје, некропола од римското и доцноантичкото време. На јужната периферија на селото, на една од мала височинка се откриени гробови. При заштитните археолошки ископувања извршени во 1982 година се најдени бронзени монети, токи и друго. Наодите се чуваат во Музејот на тетовскиот крај
 • Цветков Рид, населба од доцноантичкото време. Југоисточно од селото, под асфалтниот пат, на голема површина се среќаваат фрагменти од керамички садови , питоси, тегули и множтво градежен матријал.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Личности родени во Старо Село:

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од ова село иселеници има во Жилче (Данајловци 3 к.), Јегуновце (Ѓуклевци 1 к.), Ратае (Исајловци), итн. Иселеници има и во Тетово и Бугарија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 335
 2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1902, стр. 211.
 3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp.122-123.
 4. 4,0 4,1 Селищев, Афанасий. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.23.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. стр. 295–296.
 7. „Црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-29.
 8. „Празникот посветен на Свети Спиридон Чудотворец го прославија жителите на Старо Село“. Кисс Тв. 25 декември 2008. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2010-11-05.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]