Црква „Св. Архангел Михаил“ - Рогачево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Sv. Arhangel Mihail Tikvica 05.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба

Координати 42°9′31″N 21°9′19″E / 42.15861° СГШ; 21.15528° ИГД / 42.15861; 21.15528Координати: 42°9′31″N 21°9′19″E / 42.15861° СГШ; 21.15528° ИГД / 42.15861; 21.15528
Место Рогачево
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Архитектонски опис

Свети Архенгел Михаил претставува православна црква во тетовското село Рогачево.[1] Се наоѓа високо над селото во месноста наречена Тиквица на падините на Шар Планина. На 15 септември 2013 година во црковииот двор бил поставен неколкуметарски метален крст.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]