Црква „Св. Јован Богослов“ - Прељубиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Богослов
Црква „Св. Јован Богослов“ - Прељубиште 9.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба

Координати 42°2′3″N 21°6′8″E / 42.03417° СГШ; 21.10222° ИГД / 42.03417; 21.10222Координати: 42°2′3″N 21°6′8″E / 42.03417° СГШ; 21.10222° ИГД / 42.03417; 21.10222
Место Прељубиште
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Апостол Јован
Изградба 1913
Архитектонски опис

Свети Јован Богослов — главна селска црква во селото Прељубиште, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на излезот од селото во насока на селото Туденце. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во западниот дел на селото Прељубиште.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1913 година на место каде претходно имало мала црква покриена со слама.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. стр. 452.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]