Црква „Св. Сава“ - Ратае

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Сава
Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Теаречка
Местоположба
Населено место Ратае
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Сава
Изградба 1925
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Сава претставува црква во тетовското село Ратае. Црквата е изградена во 1925 година на темелите на постар православен храм посветен на Свети Сава[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ефтоски, Гојко. „Ратае се бори со комунални проблеми“, Утрински Весник, понеделник, 16 август 2010 (посет. 10 септември 2010 г). (на македонски)