Теаречка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Теаречка парохија — македонска православна парохија, дел од Тетовското архијерејско намесништво на Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата има седиште во црквата „Св. Димитриј Солунски“ во селото Теарце и ги опфаќа селата Теарце, Отушиште, Лешок, Слатино, Ратае, Варвара, Брезно, Жилче, Шемшево и Прељубиште.[1].

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Димитриј“
(парохиска црква)
Теарце 2000 Sv. Dimitrij od Tearce.JPG
Црква „Св. Богородица“ Теарце 1618 (старата)
1975 (новата)
Црква „Св. Марена“ Теарце 1980
Црква „Св. Ѓорѓи“ Теарце
Црква „Св. Никола“ Теарце 1866
Црква „Св. Јован Богослов“ Отушиште 13 век Црква „Св. Јован Богослов“ - Отушиште.jpg
Црква „Св. Никола“ Отушиште 2008
Црква „Св. Богородица“ Лешок 11 век Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Лешок 4.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Лешок 1924 Sv Atanasij Lesok.JPG
Црква „Св. Никола“ Лешок османлиски период (старата)
2010 (новата)[3]
Crkva Sv. Nikola Lešočki (3).JPG
Црква „Стар Св. Атанасиј“ Лешок 6 век Стар Манастир Лешок.jpg
Црква „Св. Никола“ Слатино
Црква „Св. Атанасиј“ Ратае
Црква „Св. Сава“ Ратае 1925
Црква „Св. Петка“ Варвара 1970 Св. Петка во Варвара (5).JPG
Црква „Св. Богородица“ Брезно Freska vo Sv. Bogorodica od Brezno.jpg
Црква „Св. Илија“ Брезно Св. Илија Брезно.jpg
Црква „Св. Никола“ Жилче 1913 Црква „Св. Никола“ - Жилче 9.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Шемшево 1913 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Шемшево.jpg
Црква „Св. Јован Богослов“ Прељубиште 1913 Црква „Св. Јован Богослов“ - Прељубиште 9.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-25.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  3. Самарџиев, Александар (14 ноември 2010 - 18:37). „Лешочани градат нова црква во селото“. Сител. Посетено на 2010-11-14. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°4′30″N 21°3′6″E / 42.07500° СГШ; 21.05167° ИГД / 42.07500; 21.05167