Прејди на содржината

Теаречка парохија

Координати: 42°4′30″N 21°3′6″E / 42.07500° СГШ; 21.05167° ИГД / 42.07500; 21.05167
Од Википедија — слободната енциклопедија

Теаречка парохија — македонска православна парохија, дел од Тетовското архијерејско намесништво на Тетовско-гостиварската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата има седиште во црквата „Св. Димитриј Солунски“ во селото Теарце и ги опфаќа селата Теарце, Отушиште, Лешок, Слатино, Ратае, Варвара, Брезно, Жилче, Шемшево и Прељубиште.[1].

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Димитриј“
(парохиска црква)
Теарце 2000
Црква „Св. Богородица“ Теарце 1618 (старата)
1975 (новата)
Црква „Св. Марена“ Теарце 1980
Црква „Св. Ѓорѓи“ Теарце
Црква „Св. Никола“ Теарце 1866
Црква „Св. Јован Богослов“ Отушиште 13 век
Црква „Св. Никола“ Отушиште 2008
Црква „Св. Богородица“ Лешок 11 век
Црква „Св. Атанасиј“ Лешок 1924
Црква „Св. Никола“ Лешок османлиски период (старата)
2010 (новата)[3]
Црква „Стар Св. Атанасиј“ Лешок 6 век
Црква „Св. Никола“ Слатино
Црква „Св. Атанасиј“ Ратае
Црква „Св. Сава“ Ратае 1925
Црква „Св. Петка“ Варвара 1970
Црква „Св. Богородица“ Брезно
Црква „Св. Илија“ Брезно
Црква „Св. Никола“ Жилче 1913
Црква „Св. Ѓорѓи“ Шемшево 1913
Црква „Св. Јован Богослов“ Прељубиште 1913

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-25.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  3. Самарџиев, Александар (14 ноември 2010 - 18:37). „Лешочани градат нова црква во селото“. Сител. Посетено на 2010-11-14. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

42°4′30″N 21°3′6″E / 42.07500° СГШ; 21.05167° ИГД / 42.07500; 21.05167