ОУ „Александар Здравковски“ - Јегуновце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Здравковски

Место
Општина: Општина Јегуновце
Наречено по: Александар Здравковски
Нас. место: Јегуновце
Адреса: с. Јегуновце
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1960
Директор: Даниела Тушева
Настава на: македонски
Контактни информации
Е-пошта zdravkovskialeksandar@yahoo.com
Телефон 044 397 729
Факс 044 397 729

Основно училиште „Александар Здравковски“ (официјално: Основно општинско училиште „Александар Здравковски - Јегуновце; скратено: ООУ „Александар Здравковски“) — централно основно училиште во селото Јегуновце.[1]

Името на училиштето е во чест на Александар Здравковски.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето постои од 1960 година.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Училиштето располага со библиотека, кабинет по информатика опремен со нови компјутери и спортски игралишта.

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основни училишта“. Општина Јегуновце. Архивирано од изворникот на 2022-02-09. Посетено на 2022-02-09.

Координати: 42°4′31″N 21°7′21″E / 42.07528° СГШ; 21.12250° ИГД / 42.07528; 21.12250