Лисец

Координати: 42°1′59″N 20°55′27″E / 42.03306° СГШ; 20.92417° ИГД / 42.03306; 20.92417
Од Википедија — слободната енциклопедија

Лисец — село во Општина Тетово, во околината на градот Тетово.

Лисец
Лисец во рамките на Македонија
Лисец
Местоположба на Лисец во Македонија
Лисец на карта

Карта

Координати 42°1′59″N 20°55′27″E / 42.03306° СГШ; 20.92417° ИГД / 42.03306; 20.92417
Општина Тетово
Население 384 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28042, 28542
Надм. вис. 1360 м
Лисец на општинската карта

Атарот на Лисец во рамките на општината
Лисец на Ризницата

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во источните падини на Шар Планина, во областа Долни Полог, оддалечено 11,5 километри западно од Тетово.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948770—    
1953798+3.6%
1961852+6.8%
19711.046+22.8%
19811.070+2.3%
ГодинаНас.±%
19913−99.7%
1994814+27033.3%
2002692−15.0%
2021384−44.5%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Лисец живееле 300 жители, сите Албанци.[2]

Според Афанасиј Селишчев во 1929 година селото било дел од Селечка општина со центар во Шипковица и имало 100 куќи со 540 жители, сите Албанци.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 550 Албанци.[4]

На пописот од 2002 година, селото имало 692 жители, сите Албанци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 384 жители, од кои 5 Македонци, 340 Албанци, 1 останат и 38 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 300 770 798 852 1.046 1.070 3 814 692 384
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Лисец е албанско село.

Како најстар албански род во селото се споменува родот Шаља (37 куќи). Потекнува од родот Шаља во северна Албанија (во околината на Скадар), а тука се доселил во втората половина на 18-от век.[11]

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото се

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2083 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[13]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 761 гласач.[14]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

 • Хиџет Рамадани (2 октомври 1924 - Скопје, 1990) - македонски и југословенски правник и политичар
 • Проф. д-р Сади Беџети (р.1 ноември 1957) - македонски универзитетски професор, ректор на Тетовскиот универзитет и градоначалник на Општина Тетово.
 • Насер Мисини - член е на ДПА, опишуван како сива еминенција на актуелното водство на партијата.

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.213.
 3. Селищев, Афанасий. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.24.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 9 стр.
 12. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 13. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 14. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]