Шипковско Теќе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шипковско Теќе
Шипковско Теќе во рамките на Македонија
Шипковско Теќе
Местоположба на Шипковско Теќе во Македонија
Шипковско Теќе на интерактивна карта

Карта

Координати 42°01′43″N 20°55′56″E / 42.02861° СГШ; 20.93222° ИГД / 42.02861; 20.93222Координати: 42°01′43″N 20°55′56″E / 42.02861° СГШ; 20.93222° ИГД / 42.02861; 20.93222
Регион Полошки
Општина Тетово
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 780 м
Шипковско Теќе на општинската карта
Шипковско Теќе во Општина Тетово.svg

Атарот на Шипковско Теќе во рамките на општината
Commons-logo.svg Шипковско Теќе на Ризницата


Шипковско Теќе (наречено и Шипково Теќе или Шипковечко Теќе) — поранешно село во Општина Тетово. Шипковското Теќе се наоѓало десно од денешното село Шипковица. Селото е иселено и се смета за историско. Административно и катастарски, селото е една целина со селото Шипковица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на Шар Планина, на околу 780 метри надморска височина. Шипковското Теќе е дел од географскиот регион Долен Полог, во близина на течението на реката Пена. Атарот на Шипковското Теќе денес е под атарот на Шипковица.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било основано околу едно бектешко теќе, кое било дел од тетовското теќе. Според верувањата, основано е Куен-баба, каде и умрел. Теќето било составено од една мала куќа, каде се наоѓа гробот на основачот. Според едни испитувања во 1948 година, селото имало 3 куќи. Луѓето биле муслимани познати како Ибраимовци. Луѓето дошле од Дебар. Во 1948 во близина на селото било изградено детско летувалиште.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Trifunovski, Jovan F. (1976). Polog (Etudes аnthropogeographiques) (француски) (1. изд.). Belgrad: Academie Serbe des Sciences et des Art. стр. 365.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]