Прејди на содржината

Ѓермо

Координати: 42°3′6″N 20°58′5″E / 42.05167° СГШ; 20.96806° ИГД / 42.05167; 20.96806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓермо
Ѓермо во рамките на Македонија
Ѓермо
Местоположба на Ѓермо во Македонија
Ѓермо на карта

Карта

Координати 42°3′6″N 20°58′5″E / 42.05167° СГШ; 20.96806° ИГД / 42.05167; 20.96806
Општина Тетово
Население 569 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28026
Ѓермо на општинската карта

Атарот на Ѓермо во рамките на општината
Ѓермо на Ризницата

Ѓермо — село во Општина Тетово, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Според турски документи од 1626-1627 година село Гермоној се наоѓало во вилаетот Калканделен (Тетово) и било населено од 19 македонски семејства (ханиња). Во XIX век Ѓермо веќе било наполно албанско село во Тетовска каза.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948673—    
1953701+4.2%
1961753+7.4%
1971951+26.3%
1981974+2.4%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994991—    
2002962−2.9%
2021569−40.9%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Ѓермо живееле 165 жители, сите Албанци.[2]

Според Афанасиј Селишчев во 1929 година Ѓермо — село во Џепчишка општина (со центар во Порој) и има 80 куќи со 480 жители Албанци.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 500 Албанци.[4]

Според пописот од 2002 година, во селото живееле 962 жители, од кои 960 Албанци и 2 останати.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 569 жители, од кои 538 Албанци и 31 лице без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 165 673 701 753 951 974 0 991 962 569
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Ѓермо денес е албанско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото се:

 • Доселеници: Матњан (40 к.) името го добиле по областа од која се доселиле. А тоа е областа Матија во северна Албанија. Од старото место дошле преку Метохија и некои околни тетовски села. Имаат роднини во селото Вешала; Аскалар (19 к.) доселени се од местото Хаса во северна Албанија. Овде се доселени во првата половина на XIX век. Имаат иселеници во Тетово; Топојани (26 к.) доселени се од селото Топојани во Љума, северна Албанија; Вешалар (8 к.) доселени се од селото Вешала. Подалечно потекло од северна Албанија; Зрза (5 к.) името го добиле по селото од кое се доселиле. А тоа било селото Зрза, помеѓу Призрен и Ѓаковица. Подалечно потекло од Албанија; Лучалар (2 к.) доселени се од некое село Луч во северна Албанија; Шеерли (2 к.) доселени се од Тетово. Подалечно потекло од северна Албанија.[11]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1999 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 754 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од старите православни родови иселени од селото се знае за Терзинци, иселени во Непроштено.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 210.
 3. Селищев, Афанасий. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр. 22.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 24 март 2016.
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. 11,0 11,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]