Бродец (Тетовско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бродец
Бродец (Тетовско).jpg

Поглед на селото Бродец

Бродец во рамките на Македонија
Бродец
Местоположба на Бродец во Македонија
Бродец на интерактивна карта

Карта

Координати 42°03′29″N 20°53′31″E / 42.05806° СГШ; 20.89194° ИГД / 42.05806; 20.89194Координати: 42°03′29″N 20°53′31″E / 42.05806° СГШ; 20.89194° ИГД / 42.05806; 20.89194
Општина Тетово
Население 1 136 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28007
Надм. вис. 953 м
Бродец на општинската карта
Бродец во Општина Тетово.svg

Атарот на Бродец во рамките на општината
Commons-logo.svg Бродец на Ризницата


Бродец — село во Општина Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.136 жители. Следува табела на националната структура на населението[2]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 1 136
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

Родови[уреди | уреди извор]

Бродец е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

  • Доселеници: Бајрамлар (38 к.), Јусуфолар (18 к.), Дилалар (13 к.), Селманлар (12 к.), Маљалар (8 к.), Љусње (5 к.) и Аметалар (7 к.) доселени се од разни места во северна Албанија (Љума, Љусна, итн). Сите се доселени до средината на XIX век.[3]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2088 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 960 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од селото се имаат иселено Македонците од како селото било заземено од доселените Геги (Албанци). Се знае за имињата на некои македонски иселени родови, како: Спасеновци и Иловци. За кои не се знае каде се иселиле. Родот Никовци (8 к.) се иселени во селото Лавце.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. 3,0 3,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]