Бозовце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бозовце
Бозовце во рамките на Македонија
Бозовце
Местоположба на Бозовце во Македонија
Бозовце на интерактивна карта

Карта

Координати 42°3′11″N 20°49′41″E / 42.05306° СГШ; 20.82806° ИГД / 42.05306; 20.82806Координати: 42°3′11″N 20°49′41″E / 42.05306° СГШ; 20.82806° ИГД / 42.05306; 20.82806
Општина Тетово
Население 924 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28004, 28504
Бозовце на општинската карта
Бозовце во Општина Тетово.svg

Атарот на Бозовце во рамките на општината
Commons-logo.svg Бозовце на Ризницата


Бозовце (албански: Bozofci) — село во Општина Тетово, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

На крајот од XIX век Бозовце е албанско село во Тетовската каза на Османлиското Царство. Според статистикате од 1900 г. Бозовци е село, неселено од 330 жители Арнаути муслимани.[2]

Според статистиките од 1929 година Бозовец (Бозовце) — село во Селечката општина со центар во Шипковица и има 73 куќи со 472 жители Албанци.[3]

Според пописот од 2002 година селото има 924 жители.[4]

Националност Вкупно
Македонци 1
Албанци 921
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 2

Родови:[уреди | уреди извор]

Како најстари албански родови во селото Бозовце се споменуваат двата рода: Алиалар (25 куќи) и Укалар (25 куќи). По потекло се од Љума (во северна Албанија), а овде живеат од почетокот на XIX век.[5]

Бозовце е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2085 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 957 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

На два километра од селото се наоѓаат познатите Шарпланински езера Голем, Мал и Црн Ѓол.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.
  3. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр. 24.
  4. „Министерство за локална самоуправа. База на општински урбанистички планови“. Архивирано од изворникот на 2008-09-15. Посетено на 2008-06-22.
  5. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 11 стр.
  6. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
  7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]