Мал Ѓол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мал Ѓол
Upper Karanikola lake.jpg
Координати:
Површина: 8.240 м2
Должина: 115 м
Ширина: 102 м

Обем:

313 м
Длабочина: 0.80 м
Надморска висина: 2.300 м
Планина: Шар Планина

Мал Ѓол (познато и како Мало или Горно Караниколичко Езеро) е второто езеро од трите кои го носат името Ѓол на Шар Планина. Тоа е мало ледничко езеро кое се наоѓа на Караниколскиот простор на 2.300 m надморска висина, непосредно веднаш на запад над Караниколичко Езеро во вдлабнатина (цирк) под врвовите Скарпа и Гури Шереметица. Басенот му е карпест и има крушковидна форма. Површината околу езерото е ливадеста. Долго е 115, а широко е 102 метри. Вкупниот обем му изнесува 313 m и има површина од 8.240 m². Длабоко е 0,80 метри. Се карактеризира со бистра вода, но на дното е матна. иако нема приливи, езерото никогаш не пресушува. Кога има голем водостој водата се одлива преку карпесто влабнатото корито.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]