Темишница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Темишница е река во Полог, лева притока на Вардар. Реката тече низ општинскиот центар Брвеница, каде во минатото поради затрупаност, реката се излевала[1]. На самиот слив во Вардар, покрај реката се наоѓа археолошкиот локалитет Тумба, кој претставува населба од неолитското време.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Поплави во Брвеница и Жилче“ (македонски). Канал 5. 05.01.2006, 17:08. конс. 2011-07-08. 
  2. Ефтоски, Гојко. „Археолозите ќе копаат на локалитети во Тетовско“, Утрински Весник, петок, 04 февруари 2011 (посет. 8 јули 2011 г). (на македонски)