Прејди на содржината

Темишница

Од Википедија — слободната енциклопедија

Темишница — река во Полог, лева притока на Вардар. Реката тече низ општинскиот центар Брвеница, каде во минатото поради затрупаност, реката се излевала[1]. На самиот слив во Вардар, покрај реката се наоѓа археолошкото наоѓалиште Тумба, кој претставува населба од неолитското време.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Поплави во Брвеница и Жилче“. Канал 5. 5 јануари 2006, 17:08. Посетено на 2011-07-08. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Ефтоски, Гојко (4 февруари 2011). „Археолозите ќе копаат на локалитети во Тетовско“. Утрински Весник. Посетено на 2011-07-08.