Тумба (Брвеница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Muzejot vo Džepcište 07.jpg

Пронајдоци од наоѓалиштето изложени во Најмалиот етнолошки музеј во светот во Џепчиште

Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′2″N 20°58′50″E / 41.96722° СГШ; 20.98056° ИГД / 41.96722; 20.98056Координати: 41°58′2″N 20°58′50″E / 41.96722° СГШ; 20.98056° ИГД / 41.96722; 20.98056
Основни податоци
Име Тумба
Место Брвеница
Општина Брвеница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во тетовското село Брвеница. Претставува населба од неолитското време т.е. вештачка височинка што се наоѓа на 2 км источно од селото на левиот брег на Вардар. По површината има фрагменти од керамички садови, орудија од кремен и камен и парчиња од куќен лепеж. Водите на реката имаат направено поткоп висок 5 м во кој се гледа стратиграфски пресек на повеќеслојна неолитска населба[1]. Во 2011 година бил одобрен проект за доистражување на наоѓалиштето[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069. 
  2. Симуноска, Лилјана (21.01.2011). „Со финансиски средства наменети за неколку проекти во тетовско министерството за култура ќе даде подршка во заштитата на спомениците од културното наследство и археолошките ископувања“. Кисс ТВ. конс. 2011-01-27.