Царево Гумно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Царево Гумно
Висина 2.319 метри.
Местоположба Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато

Царево Гумно е седло на Шар Планина, во северо-западниот дел на Република Македонија. Тој е составен дел на Шар Планина и неговата височина е 2.319 метри.