Езерска Река (Шар Планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езерска Река
Боговињска Река-МК.jpg
Течението на Езерска Река недалеку по истекувањето од Боговињското Езеро
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворЕзерски Рид, Шар Планина
УстиеБоговињска Река
Сливна повр.72

Езерска Река — река во Македонија која претставува изворишна челенка од која настанува Боговињска Река. Извира од неколку помали изворчиња под Езерски Рид високо на Шар Планина, каде потоа ги собира истечните води од изворите и потоците кои истекуваат од Челепински Врв и Бело Езеро, од каде се влева и протечува низ Боговињското Езеро, по што истекува од него и продолжува да тече во источен правец сè до месноста Јаворица каде се составува со Слапска Река и продолжуваат да течат под заедничкото име Велика, а потоа и под главното име Боговињска Река.

Галерија[уреди | уреди извор]