Куќиногледски Врв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќинагледски Врв
Куќинагледски Врв (Шар Планина) 02.jpg
Глетка на врвот од билото под Доброшки Врв
Висина 2.452 метри
Местоположба Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато

Куќинагледски Врв — планински врв на главното било во почетниот дел на протегањето на главниот срт на Шар Планина. Неговата височина изнесува 2.452 метри надморска височина.

Поглед на врвот

Се наоѓа и претствува завршна точка-кота на југ-југоазападната страна на гребенот Пирибег, поради што со неговото име често на некои топографски карти се именува и самиот врв Пирибег, додека врвот над месноста Куќина Глед е запишан како Равша. Именуван е според месноста која се нарекува Куќина Глед и се наоѓа веднаш по него и од која извира реката Габровница. Претставува четврти врв по правецот на протегање на главното било и срт на Шар Планина кој од него натаму малку го менува својот правец кон запад.

Галерија[уреди | уреди извор]