Вртоп (врв)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вртоп
Шилиџе и Вртоп (Шар Планина).jpg
Поглед на врвот Вртоп во средина, помеѓу Шилиџе (лево) и Трексавец и Кобилица (десно)
Висина 2.555 метри.
Местоположба Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато

Вртопврв на Шар Планина, во северозападниот дел на Република Македонија. Тој е составен дел на Шар Планина и неговата височина е 2.555 метри. Се наоѓа на главното било и срт на протегање на Шар Планина на масивот на неколку врвови кој се издигнува на левата страна на долината на Пена над селото Вешала. Вртоп е претпоследниот врв на запад на гребенот од неколку врвови почнувајќи со Кобилица на почеток на исток, Трескавец, Љубински Уши, седлото Царево Гумно и завршувајќи со Шилиџе на запад.