Црн Врв (Шар Планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црн Врв

Поглед на Црн Врв од сртот кај Бистрица (Елема) и Пескови
Висина &100000000000025850000002.585 м
Место Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато

Црн Врвпланински врв на Шар Планина, во северозападниот дел на Република Македонија. Тој е составен дел на Шар Планина и неговата височина е 2.585 метри[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 96. Посетено на 16 јануари 2024.