Вруточка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вруточка река
ЗемјаМакедонија
Слив
Главен изворШар Планина, Македонија Македонија
УстиеВардар, Македонија Македонија

Вруточка Река — се наоѓа на Шар Планина, поминува низ селото Вруток и се влева во Вардар.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Илија Петрушевски - Благоја Маркоски, Реките во Република Македонија, стр. 20.